Pairs Snooker Handicap

2020/21 Winners:   Adam Shorto & Glenn Le Prevost

2020/21 Draw:

Matches start at 7:15 p.m. or 9:00 p.m. 

ALL MATCHES BEST OF 3 FRAMES, EXCEPT SEMI FINALS & FINAL BEST OF 5 FRAMES

In this competition, the players will receive half of their combined handicap; if this totals up to a half point it will be raised to the next complete point. ACTUAL handicaps can be found under the Individual Stats section.

Questions are often asked about whether pairs players can consult during a match. The rules state that partners may confer during a frame, BUT NOT:

1. Whilst one is the striker and at the table

2. After the first strike of the striker's turn until the break ends

Match 
Home Players   Away Players   Venue Date
Preliminary Round (Best of 3)
P1

M Haysom / R Brache

2

R De Garis / S Mahy

N Soc
24-Sep 
P2 C Roussel / G Denning
2 J Le Cheminant / S Bradford
0 N Soc

w/o

P3 P Tostevin / S Le Maitre
2 M Gauvain / G Le Page
Grem 21-Sep 
P4 J Gilroy / J Wilson
2 Rob De Carteret / N Davies
0 Ex-S
01-Oct 
P5 C Le Noury / T Ozanne
0 L Savident / J Walker
Ex-S 30-Sep 
P6 A Shorto / G Le Prevost
2 S Le Poidevin / B Smith
Grem
24-Sep 
             
First Round (Best of 3)
1A C Roussel / G Denning 2 M Haysom / R Brache
N Soc  04-Nov 
1B J Gilroy / J Wilson 2 P Tostevin / S Le Maitre
Ex-S 04-Nov
1C A Shorto / G Le Prevost 2 L Savident / J Walker
Grem 04-Nov 
1D B Welsh / Y Bogue 1 T Brock / R Wakeford
Grem
22-Sep
1E M Hockey / R Le Garff
2 M Desperques / D Huges
N Soc
01-Oct 
1F T Muir / P Gallienne
1 P Cohu / S Crittell
Grem 23-Sep 
1G A Makepeace / I Eggo
2 A Paul / M Jeffreys
N Soc
23-Sep 
1H A Holley / J Skillett
1 R Dodd / D Marquand

N Soc
30-Sep
1I D Leadbeater / R Leadbeater
1 G Smith / A Robert
Grem
29-Sep 
1J M Plumley / P Cox
2

P Walters / D Lynch

N Leg
21-Sep 
1K M Davies / P Prior
2 K Le Gallez / A Wilkins
Ex-S
22-Sep 
1L W Rihoy / C Le Vallee
2 M Robert / G Robert
Ex-S 21-Sep 
1M I Le Maitre / M Murphy
2 O Silva / R Henderson

N Soc
22-Sep
1N D Jolly / P Jolly
1 D Gilmour / C Gilbert

N Leg
24-Sep 
1O N Mahy / A Le Tocq
2 P Finigan / M Strachan
N Soc
29-Sep 
1P J McGrath / D Bullock
2 C Browning / G Le Noury
Ex-S 23-Sep 
             
Second Round (Best of 3)
2A C Roussel / G Denning 0 J Gilroy / J Wilson 2    
N Soc  15-Dec
2B A Shorto / G Le Prevost 2 T Brock / R Wakeford
Grem 07-Jan 
2C M Hockey / R Le Garff 0 P Cohu / S Crittell
N Soc  04-Jan 
2D A Makepeace / I Eggo 2 R Dodd / D Marquand N Soc  04-Jan 
2E G Smith / A Robert 1 M Plumley / P Cox N Leg  04-Jan 
2F M Davies / P Prior 0 W Rihoy / C Le Vallee Ex-S  04-Jan 
2G I Le Maitre / M Murphy 2 D Gilmour / C Gilbert N Soc  17-Dec 
2H N Mahy / A Le Tocq 1 J McGrath / D Bullock N Soc  16-Dec 
             
Quarter Finals (Best of 3)
Q1 A Shorto / G Le Prevost 2 J Gilroy / J Wilson Grem  07-Apr
Q2 A Makepeace / I Eggo 0 P Cohu / S Crittell N Soc  14-Apr
Q3 W Rihoy / C Le Vallee 2 M Plumley / P Cox Ex-S  w/o
Q4 J McGrath / D Bullock 1 I Le Maitre / M Murphy Ex-S  14-Apr 
             
Semi Finals (Best of 5)
S1 A Shorto / G Le Prevost 3 P Cohu / S Crittell Grem 

13-July

S2 W Rihoy / C Le Vallee 3 I Le Maitre / M Murphy Ex-S  06-July 
             
Final (Best of 5)          
F A Shorto / G Le Prevost 3   W Rihoy / C Le Vallee 0 N Soc 20-July